Historia - tomsautomation

Go to content

Main menu:

Historia

Tłumaczenie: EN
Mam na imię się Tomasz.     
Jestem założycielem firmy SYSTEMY AUTOMATYKI.     
Moja historia została zainspirowana zainteresowaniem mikrokontrolerem opartym o procesor Zilog Z80, który zacząłem budować gdy byłem jeszcze w szkole średniej.

Zestaw nazwany nowym CA80 został zbudowany przez Pana Stanisława Gardynika i sprzedawany przez jego firmę MIK z Raszyna. Dzięki bardzo dobrej dokumentacji ten prosty mikrokomputer pozwalał poznać podstawy elektroniki i mikroelektroniki w zaledwie kilka tygodni.
Dziś nazwalibyśmy pewnie komputer CA80 platformą do zastosowań wbudowanych (ang. embedded).
W tamtych czasach był on programowalny za pomocą trudnego w kodowaniu języka assemblera. Zapis programu odbywał się początkowo za pomocą zaadoptowanego magnetofonu kasetowego.
Później pojawił się także programator pamięci EPROM. Do kasowania pamięci EPROMów używało się szkodliwej dla skóry lampy UV.
Wykorzystywałem CA80 do prostego sterowania oświetleniem.

W związku z prośbami o informację, dodałem dodatkowy opis dotyczący mikrokomputera CA80.
Zainspirowany urządzeniem i jego możliwościami rozpocząłem po szkole średniej studia na Politechnice Śląskiej na kierunku Automatyki i Robotyki. Po obronie pracy dyplomowej założyłem firmę SYSTEMY AUTOMATYKI. Tak rozpoczęła się moja przygoda z przemysłowymi systemami wizualizacji SCADA i sterownikami PLC.

Obecnie mam już przeszło dziesięcioletnie doświadczenie jako inżynier automatyki. Zdobyłem je głównie podczas uruchomień większych i mniejszych projektów gdzie pracowałem samodzielnie lub w zespole. Mogę zaoferować profesjonalne usługi inżynierskie związane z programowaniem, uruchomieniem i szkoleniami z zakresu systemów HMI/SCADA, sterowników przemysłowych PLC oraz systemów rozproszonych DCS.
Więcej szczegółów przedstawiają strony profile i certificates.
90-30 GEFanuc PLC Image
Dla hobby ciągle realizuję małe projekty badawcze. Kilka z nich zostało zrealizowanych na bazie urządzeń typu "wbudowanego".
W 2007 nabyłem jeden z pierwszych komputerów MOXY bazujących na procesorze ARM.
Z programem napisanym w GNU C i wykorzystując uC-Linux jako system operacyjny, to małe urządzenie potrafiło zarejestrować trasę samochodu i zapisać je w prostym formacie tekstowym do dalszego przetwarzania. W tym czasie ten komputer PC MOXA nie posiadał jeszcze karty graficznej. Jedyną opcją by się do niego dostać, był interfejs www przez połączenie sieciowe lub terminalowe.
W czasach gdzie telefony komórkowe miały jeszcze tradycyjne klawiatury a iPhone miał pojawić się na rynku, zbudowałem prosty logger GPS.
Page updated: 2016-04-03
Hobby nadal się rozwija i w wolnym czasie ulepszam mieszkanie implementując prostą automatykę.
Ostatnio pojawił się PIzero i zaadoptowałem go do roli binarnego zegarka na moim biurku. Jeśli lubicie wyzwania to proszę spróbować odczytać datę i czas na fotce obok.
Proponuję wykorzystać czas aktualizacji strony jako podpowiedź, a wynik można przesłać za pomocą formularza kontakt.
Inny projekt został wykonany tej zimy w mojej kotłowni gdzie PI2 monitoruje pompy i temperatury podczas okresu grzewczego.
Trwa praca nad projektem na Raspberry PI3 który dostał moduł portu szeregowego.

Wkrótce więcej...
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu